I Noc Kolekcjonerów

18 października w murach Instytutu Historii gościła pierwsza Noc Kolekcjonerów. Jej celem była próba ożywienia środowiska kolekcjonerów, szczególnie słupskich oraz zaciekawienie dzieci i młodzieży samym kolekcjonowaniem. Pierwszych przybyłych gości przywitali: dr Wojciech Bejda, który był inicjatorem wydarzenia oraz radny miasta Słupska mgr Kamil Bierka.

Wszyscy, którzy pojawili się na tej imprezie mogli posłuchać opowieści kolekcjonerów o ich pasji. Mogli też, rzecz jasna, zobaczyć niebagatelne zbiory,a także obejrzeć je niekiedy w swoich rękach.

Największa część kolekcji dotyczyła powojennej przeszłości Słupska. Jarosław Zwierz zaprezentował wybór z bogatych zbiorów poświęconych dziejom  garnizonu wojskowego, szkoły milicji i policji, czy Festiwalu Pianistyki Polskiej.

Z kolekcji Lecha Albrechta można było zobaczyć wybór pamiątek po nieistniejących już browarach słupskich. Obecni byli także zasłużeni  pracownicy słupskiej  Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym z kolekcją pamiątek i eksponatów obejmujących nie tylko  lokalne aspekty.

Szerszy już wymiar kolekcjonerstwa prezentowały  rozległe tematycznie zbiory Jerzego Brodowskiego:  m. in. filatelistykę, numizmatykę, karty pocztowe, odznaczenia i odznaki, płyty  gramofonowe i kasety magnetofonowe.

Dr Wojciech Bejda przedstawił natomiast bogaty zbiór kart pocztowych z okresu 1897-1939. Ich motywem przewodnim były pozostałości antyczne z rejonu Afryki Północnej, Rzymu, Bałkanów i Niemiec.

Marek Góralczyk oraz Anna i Michał Wiśniowscy z Alpha Team z Ustki zaprezentowali przedmioty ukazujące historię nurkowania na przykładzie kombinezonów, masek i aparatów tlenowych oraz wielu innych przedmiotów.

Pierwszą Noc Kolekcjonerów odwiedziło kilkuset uczniów ze słupskich szkół oraz kilkadziesiąt osób dorosłych. Miejmy nadzieję, że młode osoby rozpoczną swoja przygodę z kolekcjonowaniem, zaś ci dorośli, którzy poświęcili swój czas wrócą do czasów, kiedy sami byli kolekcjonerami. Niewątpliwie, wszyscy razem mogą dzięki kolekcjonerstwu poznać lepiej dzieje Słupska i więcej dowiedzieć się o świecie.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem JM Rektora AP prof. Zbigniewa Osadowskiego oraz Prezydentki Miasta Słupska Pani Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

Organizatorzy: Instytut Historii AP, Koło Naukowe Historyków AP.

Partnerzy: Akademia Pomorska w Słupsku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku

Sponsorzy: Zakład Komunikacji Miejskiej w Słupsku

Fotogaleria: