Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Historii

Instytut Historii

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk

Zapraszamy na wystawę pt. „(Nie)znane twarze Koszalina” współtworzoną przez dra Kacpra Pencarskiego

Wiosna to dobry czas dla miłośników kultury. Maj to miesiąc muzeów i bibliotek. Czerwiec to miesiąc archiwów, a to w związku z tym, że 9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów.

W tym roku koszalińscy archiwiści świętują podwójnie, gdyż w 2021 r. przypada jubileusz 60- lecia działalności Archiwum Państwowego w Koszalinie. W związku z tym zapraszamy wszystkich miłośników Koszalina do przestrzeni miejskiej – 29 czerwca 2021 r. przy Rynku Staromiejskim stanie jubileuszowa wystawa pt. „(Nie)znane twarze Koszalina”.

 

Ekspozycja składa się z czterech efektownych, przestrzennych kubików, które zostały podzielone na dwie części – w pierwszej, wizualnie oznaczonej na czerwono, zaprezentowane zostały archiwalia związane z obiektami, które istniały w przestrzeni historycznej Koszalina i nie przetrwały do naszych czasów. Są to między innymi dawne budynki użyteczności publicznej, kamienice, zabudowa rynku czy lotnisko. Druga część wystawy, oznaczona na niebiesko, prezentuje obiekty istniejące do dziś, które przyczyniły się do całkowitej zmiany wizerunku miasta.

 

Autorami wystawy są Dorota Cywińska i dr Kacper Pencarski.

 

Wystawa będzie dostępna całodobowo, w bezpiecznej, otwartej przestrzeni Rynku Staromiejskiego w Koszalinie od 29 czerwca do 31 sierpnia 2021 r.

 

Ekspozycja jest zapowiedzią jubileuszowego prezentu dla miłośników historii-albumu „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” pod redakcją Doroty Cywińskiej, która ukaże się w październiku 2021 r.

 

29 czerwca 2021 r. o godz. 10.00 będzie miała miejsce konferencja prasowa przed Urzędem Miejskim w Koszalinie, dotycząca wystawy plenerowej pt. „(Nie)znane twarze Koszalina” prezentowanej od 29 czerwca 2021 r. na koszalińskim Rynku Staromiejskim. Udział w niej wezmą: Prezydent Koszalina Piotr Jedliński i dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie Katarzyna Królczyk.

 

Patronami honorowymi wystawy jest Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk i Prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Serdecznie zapraszamy!

Znajdziesz nas tutaj