Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Historii

Instytut Historii

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk

Zapraszamy na kolejny Historyczny Czwartek

Kochani miłośnicy historii, wraz z Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu Historyczne Czwartki, które odbędzie się już jutro, tj. 1 kwietnia br. (to nie żart z okazji Prima Aprilis ? ) o godz. 17.00 w formie online.

Link do transmisji: 

https://www.facebook.com/events/1013876472474991/


Gościem spotkania będzie Pan Tomasz Urbaniak z tematem „Młynarstwo-woda i wiatr w służbie u człowieka na ziemi słupskiej”. 
Prowadzenie: Tomasz Częścik.

Młynarstwo przez setki lat było jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu, a woda i wiatr jedyną siłą napędową. Z ponad dwustu młynów wodnych i wiatrowych, papierni, foluszy, młynów kory dębowej, kuźnic oraz tartaków w powiecie słupskim, dziś nie funkcjonuje żaden z nich.
Omówiona zostanie historia młynarstwa na tych ziemiach (potwierdzonego dokumentami już w XIII wieku), technika budowy urządzeń zasilanych wodą i wiatrem, a także przyczyna unicestwienia urządzeń korzystających z sił natury.
Tomasz Urbaniak zajmuje się zagadnieniem młynarstwa i pokrewnych dziedzin od prawie dwudziestu lat. Wykonana przez niego szeroka kwerenda w dokumentach i literaturze tematu, wizja lokalna i inwentaryzacja wszystkich miejsc, w których funkcjonowały te majestatyczne maszyny napędzane wodą i wiatrem, przyniosła szereg odkryć. Jeszcze w tym roku ukaże się napisana przez niego książka w której zostaną przedstawione wszystkie młyny i urządzenia zasilane wodą i wiatrem, które funkcjonowały do XX wieku na terenie powiatu słupskiego.

 

Historyczne Czwartki organizowane są w ramach projektu Aktywna Akademia, dedykowanego Akademii Pomorskiej w Słupsku, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Bezpośrednio za organizację odpowiadają Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku i Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku

 

Serdecznie zAPraszamy! 

 

Znajdziesz nas tutaj